گیاهخوار شوید تا سالم بمانید

گیاهخوار شوید تا سالم بمانید • یکصدمین سال تأسیس انجمن جهانی گیاهخواران

کنگره جهانی گیاهخواران در درسدن آلمان - روی این اتومبیل نوشته شده: حیوانات دوست ماهستند نه غذای ما.

گرایش به گیاهخواری و پرهیز از گوشت تا مدت‌ها مسخره می‌شد، اما رفته‌رفته بر طرفداران گیاهخواری افزوده می‌شود. ۶۵۰ تن از گیاهخواران، برای برگزاری کنگره صدمین سالگرد تأسیس انجمن جهانی گیاهخواران، به شهر درسدن آلمان می‌آیند.

 

بر اساس اطلاعات انجمن گیاهخواران آلمان، نخستین جامعه گیاهخواری در سال ۱۸۸۱، در شهر درسدن این کشور پایه‌گذاری شد. این شهر در سال ۱۹۰۸ نخستین کنگره جهانی گیاهخواران را میزبانی کرد. از آن تاریخ تا کنون ۳۷ کنگره مشابه در نقاط  مختلف جهان برگزار شده که آخرین آنها دو سال پیش، در شهر گوا (Goa) در هند بوده است.

 

امسال (۲۰۰۸) همان شهری میزبان کنگره است که درست یکصد سال پیش و برای نخستین بار در جهان، کنگره در آن برگزار شد؛ همایش امسال با شعار "۱۰۰ سالگی انقلاب تغذیه" ، بر غذای عاری از گوشت تأکید می‌کند. انجمن گیاهخواران آلمان (VEBU) با همکاری اتحادیه جهانی گیاهخواران (IVU) و اتحادیه گیاهخواران اروپا (EVU) ، کنگره سی‌وهشتم را از ۲۷ ژوئیه تا ۳ اوت، در کاخ کولتورپالاست شهر درسدن برگزار خواهند کرد.

 

واندانا شیوا، ۱۹۹۳ در برلین - فعال حقوق شهروندی، فمینیست و گیاهخوار

کارشناسان و دست‌اندرکاران نام‌آوری که پیرامون ارتباط عرصه‌های مختلف با گیاهخواری فعالیت می‌کنند، در این همایش حضور دارند.

 

خانم دکتر واندانا شیوا، کارشناس محیط زیست، حقوق شهروندی، فمینیست و گیاهخوار هندی، یکی از معروف‌ترین میهمانان حاضر در کنگره درسدن خواهد بود. او به جای ادامه تحصیل در رشته فیزیک کوانتوم در ایالات متحده، به هند بازگشت تا در مبارزه علیه قلع‌وقمع درختان جنگل‌ها در کنار مردم باشد. شیوا در سال ۱۹۹۳ جایزه "رایت لایولی‌هود" (Right Livelihood Award) را دریافت کرد. این جایزه به‌دلیل فعالیت‌های او در زمینه قراردادن زنان و زیست‌بوم، در محور گفت‌وگوهای توسعه، به وی اعطا شد.

 

همایشی با تجربه یک قرن

 

به اعتقاد توماس شونبرگر، دبیرکل انجمن گیاهخواران آلمان، کنگره ۱۰۰ سال گیاهخواری در درسدن، «تجربه یک قرن جنبش تغذیه بدون گوشت است» . وی می‌گوید: «همزمان با برگزاری کنگره جهانی گیاهخواران در اوت ۱۹۰۸ در درسدن، انجمن جهانی گیاهخواران هم تشکیل شد. در آن زمان هنوز گیاهخواری امری عجیب و غریب بود و تنوعی هم در محصولات گیاهی وجود نداشت. امروز اما انجمن در کانون انقلاب تغذیه قرار دارد.»

 

بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، ۱۰ درصد از جمعیت آلمان، گیاهخوارند. در این کشور معمولا در تمام سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های بیو، محصولات متنوع گیاهی، با طعم‌های مختلف یافت می‌شود.

 

همایش سال ۲۰۰۸، هفت روزه خواهد بود و در آن سخنرانی‌هایی در مورد اخلاق، مذهب، معنویت، تغذیه، سلامت، ورزش، سیاست و جامعه، زیست‌بوم و حفاظت از طبیعت، مشکل جهانی گرسنگی، حقوق حیوانات و حفاظت از حیوانات انجام خواهد شد.

 

انجمن گیاهخواران ایران

کنگره جهانی گیاهخواری - پلاکاتی تبلیغی برای نجات جهان با گیاهخواری

شیخ نجم‌الدین رازی و شیخ عطار، ایرانیانی هستند که در کنار شخصیت‌های شناخته‌شده‌ای هم‌چون گاندی، نیوتن و ارسطو، از آنها به عنوان گیاهخوار نام برده می‌شود. صادق هدایت هم کتابی دارد با عنوان "فواید گیاهخواری" که آنرا می‌توان از نخستین آثار مربوط به جنبش مدرن گیاهخواری در ایران برشمرد.   

 

در ایران انجمن گیاهخواران هم وجود دارد. این انجمن در سال ۱۳۷۸، با هدف گسترش فرهنگ تغذیه پاک تاسیس شد. انجمن گیاهخواران ایران، به نوشته سایت آن، نتیجه تلاش حسین قیصری عراقی است و روز به روز بر علاقمندان و مراجعان آن افزوده می‌شود. این انجمن می‌کوشد با تأکید بر فواید تغذیه گیاهی و اشاره به تغییر الگوی تغذیه در کشورهای غربی در سال‌های اخیر، این فرهنگ را در ایران هم ترویج کند.

 

راه‌اندازی رستوران‌های گیاهی، تأسیس فروشگاه‌های محصولات گیاهی، برگزاری کلاس‌های آموزش آشپزی گیاهی، تالیف، ترجمه و انتشار متون آشپزی گیاهی و برگزاری سمینارهای علمی و فرهنگی، از جمله فعالیت‌های انجمن گیاهخواران ایران اعلام شده‌اند.

 

گیاهخواران به اتفاق در یک نکته، نظر مشترک دارند و آن هم این‌که : گیاهخوار شوید تا سالم بمانید.

bar gerefte shode az site http://www.dw-world.de

man ham giyaah khaaram

/ 0 نظر / 13 بازدید